Rosedagene i Freiaparken

ROSEDAGENE I FREIAPARKEN 2010

Rosedagene i Freiaparken ble en succes, med mange positive tilbakemeldinger. Vi sender en hilsen både til et flott publikum, en entusiastisk gjeng som hjalp Oslo og omegn roseforening å selge roser, og ikke minst styret i Norsk Roseforening og deres hjelpere, som har ansvar for utstillingen.

Det er mange som bidrar for å få gjennomført et slikt stort arrangement, og da er det ekstra gøy at det blir vellykket.

RESULTATER ROSEKONKURRANSE 2010

Utstillingens vakreste rose: Tuscany Superb (Solfrid Cristina Kvernsveen)

TUSCANY SUPERB: Foto Hanne Dølheim

RESULTATER ROSEKONKURRANSE 2010

Beste utstiller: Solfrid Cristina Kvernsveen
Solfrid Cristina Kvernsveen med vinnerpokalen Foto: Hanne Dølheim

ØVRIGE RESULTATER 2010

Buskroseklassen
1.  F. J. Grootendorst (Mona Vestli)
2. Louise Bugnet: (Mona Vestli)

Austinklassen
1.  Molineux (Solfrid Cristina Kvernsveen)
2. Wild Edric (Heidi Tokle Poverud)
3. The Pilgrim (Bente Tangstad Juul)

Klatreroser
1 Flammentanz: (Berit Enstrøm
2 Helena Hybrida: (Solfrid Cristina Kvernsveen)

Gamle hageroser I (Engangsblomstrende)
1.Tuscany Superb  (Solfrid Cristina Kvernsveen)
2. La Belle Sultane ((Solfrid Cristina Kvernsveen)
3 Rose de Rescht (Heidi Tokle Poverud)

Gamle hageroser II (Remonterende)
1. Prince Charles   (Solfrid Cristina Kvernsveen)
2. Great Western (Berit Enstrøm)
3. Coupe d'Hebé (Heidi Tokle Poverud)

Klassene for stilkroser, klaseroser og kordesroser ble ikke bedømt da det var for få roser som var levert inn.

Vl gratulerer alle vinnerne!!

Mona Vestli, Berit Enstrøm, SOlfrid Cristina Kvernsveen, Heidi Tokle Poverud: Foto: Silje Martine Kvernsveen

Resultatene fra 2009

Nå er konkurransen over, og til tross for en ekstremt tidlig dato, så ble det levert inn en god del roser, og det var i alt 10 utstillere, noe som er dobling fra i fjor!

Medlemmer av Oslo og omegn roseforening vant mange av premiene, og  vi gratulerer alle!

Roger Jaksland fortjener en særlig gratulasjon for han ble både beste utstiller med i alt 7 premier og vant prisen for utstillingens vakreste rose - et prakteksemplar av moserosen 'Henri Martin'!

Roger Jaksland er en nestor i rosemiljøet og en av de som har vært beste utstiller flest ganger og vunnet mest de siste årene, og har også hjulpet flere andre med gode råd for å få flere til å stille som utstillere. Roger vant alle premiene i Kordesklassen, og fikk førstepremien med 'Hansaland', 1. premie i klassen for moderne roser med den canadiske rosen   'Jens Munk'  og vant klassen GHR 1 (engangsblomstrende historiske roser) med den samme 'Henri Martin'. Han har også åpen hage på Hurum med 800 roser. En verdig vinner!

Solfrid Cristina Kvernsveen fikk 5 premier og vant 1. premie i klatreroseklassen med 'Kir Royal'. Solfrid Cristina var beste utstiller i 2005 og 2007, er leder i Oslo og omegn roseforening og har åpen hage på Stabekk.

Berit Enstrømvant GHR 2 klassen - historiske remonterende roser, med 'Baronne Prevost'. Hun har vunnet flere premier på utstillingen gjennom de siste årene, og fikk bl.a. premie for utstillingens vakreste rose med 'Flammentanz' i 2007. Berit har vært et fremtredende medlem av hovedstyret i Norsk Roseforening i 9 år, og er hovedansvarlig for arrangementet i Freiaparken.  Hun er også tidligere leder i Oslo og omegn roseforening.

Bodil Lochner vant 1.premie i austinroseklassen med 'Constance Spry'. Bodil har sittet som styremedlem i hovedstyret i Norsk Roseforening, har vunnet flere premier de siste årene,  og har en fantastisk rosehage på Stabekk.

Mona Vestli bidro som ny utstiller til rekrutteringen til roseutstillingen og vant 1. og 3. premie i førstegangsustillerklassen samt en premie i publikumsklassen. Mona er PR-ansvarlig i Oslo og omegn roseforening, leder i Pelargoniaforeningen og har en nydelig hage på Fetsund.

Vil du være med på årets ultimate rosefest? Bli med til Freiaparken den 20. og 21. juni da vel!

Og hva er nå Freiaparken?

Rosedagene i Freiaparken er rosefolkets største fest! Da kommer man sammen for å kjøpe roser, stille ut roser og beundre Freiaparken med de vakre rosene samt den skjønne kunsten. Parken er jo ellers ikke åpen for publikum, så dette er en enestående sjanse.


Roseutstillingen
Alle som er medlem i Norsk Roseforening kan stille ut rosene sine. Man kan stille ut alt av roser - bare man vet hva de heter. Og så er det ikke det minste skummelt! Det er gøy, og særlig i år som utstillingen er så tidlig er det utrolig viktig at alle som har roser i hagen sin stiller med roser. Hvem vet, kanskje er det du som er neste års storvinner!!

De som ikke selv vil stille ut, kan gå og kose seg over alle de sjeldne rosene som man ellers ikke får se og som dukker opp på utstillingen. Kanskje får du noen tips til roser du vil ha i egen hage?

Spennende hageroser til salgs
Du kan kjøpe spennende hageroser som NRF har valgt ut, og det pleier å være en profesjonell roseselger også.

Roseforedrag
Både lørdag og søndag holdes det et foredrag av dyktige foredragsholdere. Sjekk programmet så dere ikke går glipp av den biten!

Bli medlem og kjøp rosebøker
Norsk Roseforening har en stand hvor du kan få informasjon om roseforeningen, bli medlem og kjøpe flotte rosebøker og kort.

Kom og få bestemt din ukjente hagerose
Du kan få bestemt navnet på rosen din. Selv hadde jeg med en rose en gang som jeg ved hjelp av beskrivelsen i LÅGs bok trodde var Minette. Gjett om jeg var sprekkferdighet av stolthet da jeg fikk brekreftet at jeg hadde rett!! 

Stilkroser
Osloforeningen står og selger stilkroser, og her kan du både få kjøpt flotte roser til en rimelig penge og hjelpe oss med å få finansiert alle de spennende aktivitetene våre. Ingen dårlig kombinasjon!

Lag din egen sjokolade
Alle kan for en symbolsk sum være med inn på Freia og se hvordan sjokoladen blir laget, og få laget sin egen sjokolade. Særlig populært hos barna (og sjokolademonsene i blant oss...).


Og så trenger vi hjelp! Mange,mange hender! Så send en e-mail til cristina@jbv.no  eller ring 91 65 54 54 og meld deg til tjeneste så fort du leser dette. En liten to-timers økt fra deg er til kjempehjelp for oss. Alle som hjelper til kommer gratis inn i parken. Jeg står klar til å ta i mot din melding!

Vennlig hilsen Solfrid Kvernsveen
Leder, Oslo og omegn roseforening

Tekst: SCK

PROGRAM

Lørdag 20. juni 2009

Konferansier Thorbjørn Kristensen

1200

Parken er åpen for publikum

Gladjazz v/ Romeriksgutta (kvartett)

1230

Offisiell åpning v/ Tommy Tønsberg, redaktør av Norsk Hagetidend. Musikk

1300

Lysbildeforedrag i auditoriet: "Kanadiske roser og andre hardhauser" v/Roger Jaksland

1345

1345

1415

Eventyrstund for barn i auditoriet v/Bodil Carlson

Stiklingsformering av roser v/Roar Syversen

Overrekkelse av roser til Freiaparken

1430

Planting av roser i store potter/ kar og roseråd v/ Bodil Lochner

1500

1600

Lysbildeforedrag i auditoriet: "Jordforbedring" v/Thorbjørn Kristensen

Premieutdeling i rosekonkurransen

Kåring av utstillingens vakreste rose

1700

Slutt for dagen

Søndag 21. juni 2009

Konferansier Thorbjørn Kristensen

1200

Parken er åpen for publikum.

1230

Sandvika Veterankorps spiller

1300

Lysbildeforedrag i auditoriet: "Verdens vakreste" – bli kjent med de nyeste og de beste av David Austins roser

v/ Dag Lyngar

1345

1400

Eventyrstund for barn i auditoriet v/Bodil Carlson

Auksjon

1445

1530

Lysbildeforedrag i auditoriet: "Jordforbedring" v/Thorbjørn Kristensen

Premieutdeling i publikumsklassen

Kåring av Freiaparkens vakreste rose (publikums bedømmelse)

1700

Rosedagene 2009 er slutt

 

Norsk Roseforening takker sine sponsorer:

Kraft Foods Norge AS,

Finstad Gartneri (potteroser)

Hesleberg gartneri v/Knut Auke (historiske roser, Austin-roser og drueplanter)

Ragnar Svinningen A/S (avskårne roser)

Østen Nilsen Gartneri (avskårne liljer)

I Freiaparken

 

  • Agromarin AS:
  • Salg av plantenæring

  • Bayer AS:
  • Rosegjødsel og plantevernmidler

  • Bjørnrud og Arnestad AS:
  • Beskjæringsutstyr for roser og reservedeler til rosesakser. Dypgjødslingsapparatet "Happy Garden"

  • Det norske Hageselskap:
  • Informasjonsstand

  • Genressursutvalget: "Kom-og-vis din gamle hagerose"

  • Krukkegården:
  • Krukker, rosebuer, stauder m.m.

  • Mellbyes planteskole:
  • Salg av hageroser

  • Norsk Pelargoniumforening:
  • Informasjon og salg av planter og stiklinger

  • Norsk Roseforening:
  • Informasjonsstand og salg av rose-litteratur.Vi har for salg 80 stk. litt spesielle roser, mest historiske

  • Norsk Roseforening avd. Østfold:
  • Stiklingsformering (lør.)

  • Oslo Fuchsialag
  • : Informasjon og salg av planter og stiklinger

  • Salg av potteroser fra Finstad Gartneri, Sande i Vestfold

  • Salg av avskårne roser fra Svinningen gartneri, Asker og liljer fra Østen Nilsen gartneri, Asker

  • Aktiviteter for barn: Oppdagelsesferd gjennom kunsten i parken (påskjønnelse til alle barn som leverer svararket til Rose-foreningens informasjonstelt), eventyrstund i auditoriet (se progr.)

  • FreiaLand er åpen begge dager. Entré kr 40,-
  • Følg kakaoens historie og støp din egen sjokolade. Guidet omvisning, begrenset antall billetter.

  • Auksjon
  • søndag

    I Freiasalen

    Utstilling av Ikebana (japansk blomsterkunst) v/ Lisbeth Lerum

    Munch-malerier "Freia-frisen"

    Salg av "Freia-serviset"

    Nøstetangen Glass:

    Salg av kunstglass

    Kafeteria

    I underetasjen

    (gå gjennom kafeteriaen i Freiasalen)

    Auditoriet

    Toaletter

    Minibank

    Skriv en kommentar: (Klikk her)

    123hjemmeside.no
    Antall tegn tilbake: 160
    OK Sender...

    Aud Jorunn Aasbakk | Svar 24.06.2010 15.43

    Hei. Så synd jeg først fikk denne mailen idag 24.juni. Jeg skulle gjerne vært i Freia.parken. Mvh.,Aud

    Se alle kommentarer

    | Svar

    Nyeste kommentarer

    15.07 | 02:57

    Jeg anbefaler deg å søke på www.helpmefind.com. Her kan du finne omtalt langt de fleste eksisterende roser, samt fotos av de fleste av dem. Sida er på engelsk.

    ...
    13.07 | 14:54

    fantastiske rosebilder! men skulle gjerne vite litt mer om enkelte av dem, hvordan i all verden finner jeg det her på nettet ?

    ...
    24.06 | 22:25

    Min frøys veldig tilbake dessverre. Krysser fingrene og håper det beste. Min hadde blomster i desember og fullt bladverk. Vinteren ble et sjokk Dårlig avmodning

    ...
    24.06 | 15:43

    Hei. Så synd jeg først fikk denne mailen idag 24.juni. Jeg skulle gjerne vært i Freia.parken. Mvh.,Aud

    ...
    Du liker denne siden